Development Team

Development Team

National and District


Lanark ASC Role of Honour

 

 

Scottish Age Group Champions (SC)

 

SwimmerYearWhereAgeStroke
Victoria Gourlay
2008
Tollcross
15
100m Breaststroke
Jack McComish 2011 Tollcross 15 100m Breaststroke
Jack McComish 2011 Tollcross 15 200 Breaststroke
Jack McComish 2011 Tollcross 15 1500m Freestyle

 

 

Scottish Winter Open Champions (SC)

 

SwimmerYearWhereAgeStroke
Sarah Campbell
2000
Inverness
14
200m Breaststroke

 

 

Scottish Age Group Champions (LC)

 

SwimmerYearWhereAgeStroke
Mark Ford         2017 Aberdeen          14 200 Butterfly
Mark Ford         2017 Aberdeen          14 200 Backstroke
Mark Ford         2017 Aberdeen          14 100 Backstroke
Mark Ford         2017 Aberdeen          14 50 Backstroke
Mark Ford         2016 Tollcross Glasgow          11/13 200 Butterfly
Mark Ford         2016 Tollcross Glasgow          11/13 50 Butterfly
Mark Ford         2015 Aberdeen           12 200 Butterfly
Mark Ford         2015 Aberdeen           12 100 Butterfly
Euan McComish         2014 Aberdeen           14 100 Butterfly
Euan McComish
2014
Aberdeen
14
200 Butterfly
Euan McComish
2014
Aberdeen
14
800 Freestyle
Ross McCafferty
2008
Tollcross
15
100m Butterfly

 

 

Scottish Schools Champions (LC)

 

SwimmerYearWhereAgeStroke
Mark Ford 2016 East Kilbride 13/14 200 Butterfly
Mark Ford 2016 East Kilbride 13/14 100 Backstroke
Mark Ford 2015 Aberdeen 12U 50 Butterfly
Erin Snow 2014 East Kilbride 12U 50m Breaststroke
Katie L McIntyre 2013 East Kilbride 13/14 100m Breaststroke
Billy Davies 2012 East Kilbride 13/14 200m Breaststroke
Cameron Watkins 2011 Tollcross 13/14 100m Freestyle
Niall McLeod 2011 Tollcross 17/19 100m Butterfly
Jack McComish 2011 Tollcross 15/16 200m Breaststroke
Adele Dickson
1992
Edinburgh
12U
50m Breaststroke
Adele Dickson
1993
Edinburgh
13/14
200m IM
Adele Dickson
1994
Edinburgh
13/14
200m IM

 

 

West District Champions

 

 

SwimmerYearAgeTitleCourse
Mark Ford 2017    14

50, 100 & 200 Backstroke

50 Butterfly

Long Course
Mark Ford 2017    14

100 & 200 Butterfly

100 backstroke

100 Freestyle

400 IM

Long Course
Millie McArthur 2017     11

100 & 200 Butterfly

100 backstroke

Long Course
Mark Ford 2016  

50 backstoke

Short Course
Erin Snow 2014 13

200 IM

400 IM

Long Course
Mark Ford 2014 11

400 IM,

100 Butterfly,

200 Butterfly

Long Course
Mark Ford 2014 11

400 IM

Short Course
Erin Snow 2014 12

100 Breaststroke

200 IM

400 IM

200 Breaststroke

Short Course
Katie Donald 2014 14

100 Breaststroke

Short Course
Mitchell Stevenson 2014 12

50 backstroke

50 breastroke

100 IM

Short Course
Robyn Patrick 2014 15

100 Breaststroke

200 Breaststroke

Long Course
Euan McComish 2014 14

200 IM

100 Backstroke

200 Backstroke

100 Butterfly

200 Butterfly

1500 Freestyle

Long Course
Mitchell Stevenson 2014 12 200 Backstroke Long Course
Mitchell Stevenson 2014 12 100 Backstroke Long Course

 

 

Champions 2010-2013
Jack McComish
Billy Davies
Robyn Patrick
Alyson Henderson
Maya Andrew
Ross McCafferty
Katie Donald
Euan McComish
Cameron Watkins
Morven McNab
Katie L McIntyre
Victoria Gourlay
Alistair Gourlay
 
Champions 2000-2009
Victoria Gourlay
Maya Andrew
Ailsa McNab
Ross McCafferty
Lorna Gemmel
Catriona McNab
Sarah Campbell
Ian Murray
 
Champions 1989-1999
Ian Murray
Freya Beamish
Ryan Crawford
Mark Ross
Catriona Strachan
Adele Dickson
Alex Carter
Alan Kennedy